Петок 6 февруари, 2015 година

DOW 11.000 SPX 1200 NDX 2000 измина долг пат ба ...

Берза е нациите емоционална барометар. Тоа е гледа напред инструмент и не се потпира на минатото, туку на својата иднина. Денес на пазарот прави нови издигнувања невидени уште од 2008 година.

Дали вашиот сеќавам 2008 година? Кога светот беше завршува без светлина на крајот од тунелот? Орди на несреќата и gloomers се закануваат самоубиство, некои беа скокање од нивните бродови во заборав? Тоа беа денови да се запамети. Буш беше претседател и Чејни беше убедливо НАФТА реформи и гас е притискање на 4,58 $ во вашата локална пумпа? Буш беше величествен горди седи на воздух занает превозници а губејќи 700.000 работни места за еден месец во дворот! На берзата е, исто така, го прави она што го прави на најдобри заоѓа 500 поени на ден и големата до следното утро 700 точка на Месечината. Нестабилноста беше во умот numbing 80 опсег. Аххх тоа беа денови. Нема надеж, немаше ништо, но апсолутно темнина по борбите 2 војни и убиство на 100.000 луѓе.

Од нешто се промени и некоја непозната име Барак Обама мистериозно се појави на сцената. Тој беше чудно човек и на извидник политичар од "никаде". Но, овој човек, успеал да гарнитури нации око и луѓето почнаа обрнувајќи внимание на него. Тој сега е President- избрани со убедлива победа предавање по најлошиот пораз на правото расисти и на Буш и Чејни толпата вашите. Доста беше доволно. Земјата доживеале најголемиот финансиска криза од Големата депресија. Еден зрак на надеж светна, а сега тука сме лулка до нови височини.

Може да несреќата и ноќе се врати? Се разбира, тоа ќе. Тоа сосема не ја напуштил нашата психа уште. Ние не сме надвор од шумата или со какви било средства. Буш и Чејни го возеше автомобилот во текот на карпа и тоа е потребно време да ја донесат сите врати. Штетата беше ужасен и не може да се поправи лесно. Еве некои табели да се погледне во:

DJI 041310

Во близина на DOW S & P 500 е на цврста uptrend заедно жолта тренд линија за да таг 1200 за прв пат од 2008 година.

SPX041310

И на крај, но не и најмалку важно, NDX технолошкиот сектор е исто така екстремно нахакан нивоа означување 2000 година. Со заработка сезона доаѓа по нас, AAPL и GOOG и INTC може да ги даде солидна удари на перформансите на ракетниот овој индекс уште 100 места во следните неколку месеци.

NDX 041310

Поврзани страници

Коментари

Еден одговор на "DOW 11.000 SPX 1200 NDX 2000 измина долг пат ба ..."

  Правила на форумот

  Проверете што рекле другите за овој пост ...
  1. [...] DOW На 11.000 SPX 1200 NDX 2000 Пристигнување начин Ба ... [...]  Зборуваат вашиот ум

  Кажете ни што си мисли ...
  и ох, ако сакате слика да се покаже со твојот коментар, одам да купам една gravatar !

  CAPTCHA Image
  Освежи ја сликата
  *