Петок 20 Март, 2015

Кои инвестициските книги треба да се прочита за тргување?

Јас сум 18 години, и јас навистина сакаат да научат како да се инвестира онлајн преку Scottrade / ShareBuilder / Zecco. Јас не сум економија / финансии големи, имаат учев стандарди економијата во средно училиште, на тој начин, јас навистина немаат идеја каде да почнам. Сепак, јас сум нестрплив да прочитате некои книги во врска со овој за да дознаете. Кои треба да читам книги најмалку да ме разбере како акции работа, кога и како да се купат акции, и сл?

Коментари

6 Responses to "Што инвестиции книги треба да се прочита за тргување?"
 1. Denice Мејфилд вели:

  Прво што треба некои основни правила на берзата за трговија со берзата тоа ви помага подобро да се разбере на пазарот на акции.

 2. Киркук вели:

  Голема веројатност тргување на Марсел линк

 3. Simone1 вели:

  Нема трговци на Богата листата на Форбс 400, само долгорочни инвеститори. На најдобар инвеститор на сите времиња, Ворен Бафет изјави дека "Интелигентен инвеститор" од Бенџамин Греам е најдобрата книга за инвестирање некогаш напишани.

 4. А никој не вели:

  Пред да научат да тргуваат мора да научат да се инвестира и пред да инвестираат 0,01 $ ќе UST учат што да направам, како да го направи тоа и зошто сте го прави тоа.

  Еве некои читање материјал кој може да ви започна во вистинската насока,
  Победувајќи на улицата од страна на Питер Линч
  Булс заработите пари, мечки заработите пари, свињи се колат, со Gallea
  Од Богатството на Партали, од страна на IC Freeley
  Милионер Трговците, Lein & Schlosberg
  Како да заработите пари во акции "од Вилијам О'Нил
  24 Суштински Лекции за инвестиции успех од страна на Вилијам О 'Нил
  Интелигентен инвеститор, од страна на Бенџамин Греам
  Обични акции, што е ретко профит, од страна на Филип А. Фишер
  Еден Up на Вол Стрит од страна на Питер Линч
  Резерви за на долг рок, Џереми Сигел
  Толкувањето на финансиските извештаи од страна на Бенџамин Греам
  На Ворен Бафет начин на Роберт Hagstrom
  Тргување за живеење, од страна на Александар Старец
  Што Автор е на книгите на Вол Стрит од страна на Џејмс O'Shaunessey
  Можете да биде гениј берза од страна на Џоел Greenblatt
  Вашите пари и Вашето мозокот од Џејсон Цвајг

  Еве некои веб-сајтови кои може да се допаѓаат
  http://moneycentral.msn.com/home.asp
  http://finance.yahoo.com/
  http://www.investors.com/?tn=top
  http://www.1source4stocks.com/
  http://www.grahaminvestor.com/
  http://www.winninginvesting.com/
  http://www.investopedia.com/
  http://www.kiplinger.com/investing/

  И кога мислите дека сте подготвени да трговија, пред да се обиде хартија тргување на
  http://www.tradingsimulation.com/
  http://simulator.investopedia.com/

  Со среќа

 5. Mika вели:

  "Малите акции трговец" со Мика е исто така мал единствена книга, која опфаќа речиси сите големи берзата теми како што се карактеристиките на малите успешни акции трговец, како да изберете неколку едноставни фокус акции, пазарот расположение и индустријата, фундаментална анализа , техничка анализа, краток продажба, вашиот раб, и конкуренција, катализатори кои се движат цените на акциите, план за тргување, дисциплина, управување со ризик и психологија. Тоа е едноставна книга на околу 100 мали страници (повеќе како колекција на совети, да се прочита можеби 4-5 часа), но тоа ќе одговори на многу од вашите прашања, па, тоа е една голема книга да започнете (нема потреба да се се спомене дека околу 90% од часовите ви се случува да се учи од вашите сопствени искуства / грешки). Тоа е, исто така, книга забавно-за-читање, како што е придружена со неколку шеги и набљудувања од покер, интелигенција светот, односи, среќа, Зен, и психологија.

 6. Јан вели:

  Мој омилен тргување книги се:

  • Малите акции трговец со Мика
  • "Лекции од најголемите акции трговци на сите времиња" и "Како легендарниот трговците направија милиони" и од страна на Џон Boik
  • "сеќавања на оператор на акции" и "Како да трговија во акции" и од страна на Џеси Ливермор
  • Како да се направи $ 2.000.000 во берзата од страна на Николас Дарвас
  • Како да заработите пари во акции од страна на Willien О'Нил

Зборуваат вашиот ум

Кажете ни што си мисли ...
и ох, ако сакате слика да се покаже со твојот коментар, одам да купам една gravatar !

CAPTCHA Image
Освежи ја сликата
*